Over-Ear
beyerdynamic DT 770 PRO Closed-Back Headphones
beyerdynamicModel: DT 770 PRO
Closed-back studio monitoring standard
MSRP: ¥24,200
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: January 1985ASIN: B000T9YDXM
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 5-35000 Hz |
| Impedance | 80 Ω |
| Sensitivity | 96 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
The long-time closed-back headphone standard for recording engineers. Excellent isolation and accurate sound reproduction.
Review Video
Source: Sanjay C
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.