
Over-Ear
AKG K371 Closed-Back Studio Headphones
AKGModel: K371
Closed-back studio monitoring headphones
MSRP: ¥16,500
AmazonCheck Price →
楽天市場
¥20,800Buy
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: September 2019ASIN: B07YGZVB3K
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 5Hz-40kHz Hz |
| Impedance | 36 Ω Ω |
| Sensitivity | 114 dB/mW dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
The AKG K371 is a closed-back reference headphone featuring 50mm tilted drivers that position the transducers at an angle to more closely replicate the natural angle of loudspeakers. This design philosophy, combined with a flat frequency response following the AKG reference curve, makes the K371 an excellent tool for mixing and music production.
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.