
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | planar-magnetic |
| Frequency Response | 10-50000 Hz |
| Impedance | 70 Ω |
| Sensitivity | 101 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Closed-back variant of the Audeze LCD-2. Planar magnetic driver in sealed housing delivers rich bass and high isolation suitable for studio recording.
Related Products
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.