
Over-Ear
Audio-Technica ATH-M70x (2026)
Audio-TechnicaModel: ATH-M70x (2026)
Pro Monitor Headphones 2026
Released: January 2026ASIN: B00HVLUR86
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 5Hz-40kHz Hz |
| Impedance | 35 Ω Ω |
| Sensitivity | 100 dB/mW dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
The 2026 refresh of the ATH-M70x offering updated drivers and new color options for professional monitoring.
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.