Over-Ear
Meze Elite
Meze AudioModel: Elite
Planar Magnetic Flagship Headphone
MSRP: ¥498,000
AmazonSearch on Amazon →
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: January 2021
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | planar-magnetic |
| Frequency Response | 4-110000 Hz |
| Impedance | 40 Ω |
| Sensitivity | 101 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Top-tier model from Meze Audio. Romanian innovative planar magnetic driver with exquisite craftsmanship delivers world-class audio and artistic beauty in the ultimate headphone.
Review Video
Source: 完実電気株式会社
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.