Over-Ear
Beyerdynamic DT 900 Pro X
beyerdynamicModel: DT 900 Pro X
Studio Monitoring Headphone
MSRP: ¥39,800
AmazonSearch on Amazon →
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: June 2021
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 5Hz-40kHz Hz |
| Impedance | 48 Ω Ω |
| Sensitivity | 98 dB/mW dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
New generation studio monitor headphone from Beyerdynamic. Open-back with STELLAR.45 driver delivers flat monitoring characteristics and excellent resolution for professionals.
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.