Over-Ear
Sennheiser HD 800 S
SennheiserModel: HD 800 S
Flagship Reference Headphone
Released: January 2015ASIN: B01L1IICR2
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 4-51000 Hz |
| Impedance | 300 Ω |
| Sensitivity | 102 dB/mW |
| Connection | 6.3mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Sennheiser dynamic flagship. 56mm ultra-large ring radiator driver delivers an expansive soundstage and overwhelming resolution reigning as world-class headphone.
Review Video
Source: The Headphone Show
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.