Over-Ear
Sennheiser HD 600
SennheiserModel: HD 600
Classic Reference Headphone
MSRP: ¥44,800
AmazonCheck Price →
楽天市場
¥38,800Buy
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: January 2019ASIN: B0DCC2L1MP
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 12-38500 Hz |
| Impedance | 300 Ω |
| Sensitivity | 97 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Timeless reference headphone from Sennheiser. Natural, neutral sound has been beloved by audiophiles and professionals for decades, the textbook of open-back headphones.
Review Video
Source: The Headphone Show
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.