Over-Ear
Sennheiser HD 660S2 Open-Back Headphones
SennheiserModel: HD 660S2
Open-back flagship for hi-fi listening
MSRP: ¥59,400
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: November 2022ASIN: B0BL2NFRDP
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 8-41600 Hz |
| Impedance | 300 Ω |
| Sensitivity | 104 dB/mW |
| Connection | 6.3mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Released 2022. Successor to HD 660S with improved bass. High 300-ohm impedance requires a dedicated headphone amplifier.
Review Video
Source: The Headphone Show
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.