Audio-Technica ATH-M50x Professional Monitor Headphones
Audio-TechnicaThe studio monitor standard
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 15-28000 Hz |
| Impedance | 38 Ω |
| Sensitivity | 99 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Audio-Technica ATH-M50x are the industry-standard closed-back studio monitoring headphones used in professional recording studios worldwide, featuring a 45mm large-aperture driver with rare-earth magnets for accurate flat frequency response. Collapsible design with 3 interchangeable cables makes the M50x the workhorse monitoring choice for engineers and producers.
Review Video
Source: The Headphone Show
Related Products
Related Articles & Reviews
Audio-Technica ATH-M50x Review: A Decade of Studio Monitor Dominance
4/5/2026
Over-Ear Headphone Buying Guide 2026: Open-Back, Closed-Back & Audiophile Picks
4/5/2026
Audio-Technica ATH-M50x Professional Monitor Headphones Review 2026 | Specs, Features & Buying Guide
4/4/2026
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.