Sony WH-1000XM5 Wireless Noise Cancelling Headphones
Sony CorporationIndustry-leading noise cancellation
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 4-40000 Hz |
| Impedance | 48 Ω |
| Sensitivity | 101 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | Yes |
| Noise Cancelling | Yes |
Description
Sony WH-1000XM5 redefines the wireless noise-cancelling headphone category with 8 microphones and two processors delivering the most effective ANC in Sony history. The new 30mm driver with 8mm dome tweeter, combined with Speak-to-Chat and Adaptive Sound Control, creates Sony's most premium listening and call experience in a completely redesigned lighter form.
Review Video
Source: Marques Brownlee
Related Products
Related Articles & Reviews
Bose QuietComfort Ultra Headphones Review: Comfort-First ANC Flagship
4/5/2026
Sony WH-1000XM5 Review: The ANC Benchmark for Wireless Headphones
4/5/2026
Wireless Over-Ear Headphone Buying Guide 2026: ANC, Sony vs Bose & Top Picks
4/5/2026
Sony WH-1000XM5 Wireless Noise Cancelling Headphones Review 2026 | Specs, Features & Buying Guide
4/4/2026
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.