
IEM (In-Ear Monitors)
7Hz Timeless AE
7HzModel: Timeless AE
14.2mm Planar Magnetic IEM
Released: June 2022ASIN: B0CN2T4G4L
Specifications
| Type | iem |
| Driver Type | planar-magnetic |
| Frequency Response | 20-40000 Hz |
| Impedance | 14.6 Ω |
| Sensitivity | 104 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Anniversary Edition upgrade of the 7Hz Timeless. 14.2mm large planar magnetic driver delivers outstanding resolution and ultra-low distortion in this acclaimed planar IEM.
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.